baner

Autor: redakcja UMJG

8.6.2022 - 9:52

UMIESZ LICZYĆ - LICZ NA „EKONOMA”

Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych im. Unii Europejskiej w Jeleniej Górze zlokalizowany jest w samym centrum miasta, blisko teatru. 

W tej szkole można nauczyć się wielu rzeczy – stawia się w niej na wykształconego, myślącego, pragnącego rozwoju młodego człowieka, który umie rozmawiać z ludźmi - w różnych językach, polskim oczywiście, ale równie sprawnie - w angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim a nawet... hiszpańskim - dzięki temu cały świat staje otworem przed absolwentami. Młodzi ludzie uczą się, jak w każdej sytuacji zachować się z wielkim wyczuciem, profesjonalnie wytłumaczyć zawiłości zamówień, rachunków, kalkulacji, a wszystko to przekazywane jest w atmosferze otwartości, zrozumienia i z wielką cierpliwością; sukcesem uczniów są uzyskane przez nich tytuły technika, o czym świadczą wyniki z egzaminów zawodowych. Szkoła przygotowuje również do matury, robi to w taki sposób, że uczeń nawet nie zauważa kiedy, a pracuje się przecież codziennie przez 5 lat, bo tyle trwa nauka. 


 Fenomenem „Ekonoma”, bo tak często się nazywa Zespół Szkół Ekonomiczno - Turystycznych, jest to, że uczy tego, co potrzebne, by zdać maturę i zdobyć zawód. Jednocześnie stawiając na zabawę, podróże, budowanie relacji z drugim człowiekiem, uwrażliwia na piękno (organizowane są wyjścia do teatru, kina i muzeów) i na krzywdę, na którą się nie zgadza (zachęca do działań w wolontariacie, jako jedyna szkoła brała udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie, gdzie odbył się koncert "Jednym głosem z Ukrainą”, systematycznie wspiera darami ośrodki dla uchodźców, dba również o podopiecznych Zakładu opiekuńczo – leczniczego przygotowując dla nich paczki, zbiera rzeczy potrzebne w schroniskach dla zwierząt), głośno protestuje przeciwko złu (zorganizowała wiec poparcia dla Ukrainy), cieszy się z sukcesów, a poniesione porażki traktuje jak cenne wskazówki, by nie powtarzać starych błędów i piękniej żyć. 


Wszystko, czego nauczy się młody człowiek w tej szkole, jest przydatne; nawet jeżeli w przyszłości ścieżka rozwoju poprowadzi go w inną stronę, to jest on gotowy do podejmowania nowych wyzwań i osiągania kolejnych sukcesów. 
Specjalnością ZSET jest przygotowanie do pracy związanej z branżą hotelarską, ekonomiczną i turystyczną, dają one duże możliwości zatrudnienia w naszym regionie ze względu na jego atrakcyjność przyrodniczą i kulturową. Jednym z proponowanych kierunków jest hotelarstwo - technik hotelarstwa. Poznaje się ten zawód dosłownie - “od podszewki” - uczy się obsługi gościa hotelowego – od służby pięter, przez restaurację po hotelową recepcję. Jeżeli jednak ceni się bardziej niż kontakty z ludźmi zacisze gabinetu i równo poukładane dokumenty, lubi słupki i cyfry, to dla takich osób jest rachunkowość (technik rachunkowości). Niektórych interesuje funkcjonowanie przedsiębiorstw, zwracają oni uwagę na to, jak pieniądze przekładają się na satysfakcję ludzi, drzemie w takich osobach potencjał ekonomisty - technik ekonomista. Z kolei osoby lubiące podróże i interesujące się geografią, znające trudne do wymówienia nazwy stolic, jak np. stolica Sri Lanki, mogą w Ekonomie uczyć się na kierunku technik organizacji turystyki. Jeżeli atutem ucznia jest logiczne myślenie i lubi on wszystkich “ustawiać po kątach”, to spokojnie sobie poradzi z zapakowaniem słonia do walizki i wyśle go w podróż samolotem… Z myślą o takich świetnych logistykach otwarto kierunek - technik obsługi portów i terminali. 
Dużo tej nauki, ale jest i zabawa, do tego w tej szkole uczniowie bawią się profesjonalnie – mają możliwość uczestniczenia w kursie animatora czasu wolnego prowadzonego przez Biuro Podróży Rainbow, które opiekuje się klasami na kierunku technik organizacji turystyki. Co daje ukończenie takich warsztatów? Na pewno radość, że można się nią dzielić z innymi, tak jak uczniowie – wolontariusze, np. z okazji dnia dziecka wywołali uśmiech na twarzach dzieci - na festynie zorganizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli - „Groβ und Klein – Duzi i Mali razem” czy też na imprezie – efekcie współpracy ze stowarzyszeniem Motocyklowe Karkonosze  "Moto Dzień Dziecka" w Galerii Sudeckiej, na której uczennice - animatorki zabrały milusińskich w podróż taneczną po najróżniejszych zakątkach świata, zapewniając im świetną zabawę. Po tym kursie można też wyjechać na piękne zagraniczne wakacje, dobrze się bawić i przy okazji zarabiać. 


Zabawa zabawą, a uczenie się uczeniem – i to na wysokim szczeblu – szkoła szczyci się organizacją olimpiad i konkursów oraz ich laureatami i finalistami, każdy uczęszczający do ZSET dostaje szansę, by nim zostać. Stwarzane są warunki rozwoju ścieżki zawodowej, uczniowie mają co roku możliwość sprawdzenia się na tak uznanych olimpiadach, jak: Ogólnopolska Olimpiada Przedsiębiorczości (szkoła jest organizatorami zawodów szkolnych i okręgowych), Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Ogólnopolska Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” -  organizowana przez szkołę we współpracy z ZUS w Jeleniej Górze, Ogólnopolska Olimpiada Statystyczna – zorganizowana w ZSET we współpracy z Urzędem Statystycznym w Jeleniej Górze, Międzyszkolny Konkurs “Jeleniogórskie Potyczki TSL” (Transport - Logistyka – Spedycja), Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej – w mijającym roku szkolnym jedna z uczennic szkoły została laureatką tej olimpiady, Olimpiada Wiedzy o Turystyce – również w ZSET uczy się jej finalistka. Z powyższych przykładów widać, że szkoła stwarza wiele możliwości. 


Ekonom organizuje konkursy międzyszkolne uwrażliwiające na dobro i piękno - cykliczny już konkurs poezji Jana Pawła II i konkurs poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza. To w tej szkole stawia się na współpracę i zdrową rywalizację między szkołami oraz rozwijanie zainteresowania naszym regionem w kultowym już projekcie “Moja Mała Ojczyzna”. 
Uczniowie ZSET mają też osiągnięcia sportowe, w tym roku zajęli - I miejsce w Powiatowym Finale w piłce siatkowej dziewcząt szkół średnich i III miejsce w Półfinale Strefy Jeleniogórskiej, szkoła zaprasza bardzo serdecznie na ściankę wspinaczkową i nie tylko:

ÓSMOKLASISTO! DO CIEBIE KIEROWANE JEST NIEUSTANNE ZAPROSZENIE DO EKONOMA, 
BO W NIM WARTO ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ ŻYCIA.

Polecamy: 
https://www.ekonom.jgora.pl/
https://www.facebook.com/ekonom.jg
Instagram: Ekonom JG
 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image