baner

Autor: redakcja UMJG

22.3.2023 - 12:09

W Jeleniej Górze rusza akcja bezpłatnych badań wątroby

26 i 27 marca w Jeleniej Górze pojawią się mobilne gabinety. Nieinwazyjne badanie, które będzie w nich przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan, ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja jest kolejnym etapem kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej przede wszystkim do mężczyzn po 40. roku życia, narażonych na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby. 


W Polskę ruszyły mobilne gabinety! Na dwa dni zatrzymają się w Jeleniej Górze: 26 i 27 marca na Rynku w Jeleniej Górze. Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8:00 do godziny 16:00. 


Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnych gabinetów, jeśli tylko będą wolne terminy.


Zapisy ruszają od dnia 20 lutego 2023r.


Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby przeprowadzającej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postepowanie. Najlepiej udać się na badane trzy godziny od ostatniego obfitego posiłku. Jeżeli ten czas będzie krótszy, wynik badania może być niewiarygodny.  


Niemal co drugi ankietowany Polak nigdy nie badał wątroby

Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%.

Prowadź się zdrowo – dosłownie!


W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi – Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków. 


Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach. – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.

Osią trwającej od listopada kampanii „Prowadź się zdrowo” jest platforma edukacyjna. Na stronie https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo można znaleźć porady i wskazówki, jak dbać o wątrobę. 

Galeria
Image