Zajęcia w MP nr 10.

Autor: redakcja UMJG

11.3.2020 - 8:29

Jak segregować? Trwa wielka akcja edukacyjna

Szklana butelka do pojemnika zielonego, papier do niebieskiego, a gdzie skórka od banana? O tym decydują przedszkolaki w ramach akcji edukacyjnej, prowadzonej przez Wydział Gospodarki Komunalnej jeleniogórskiego urzędu miasta.

– Pracownice Wydziału Gospodarki Komunalnej Referatu Gospodarki Odpadami przypominają, w jaki sposób poprawnie segregować odpady. Przypominamy o segregacji na pięć frakcji, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zajęcia są tak zorganizowane, by dzieci czynnie brały w nich udział – tłumaczy Agata Konieczka, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Spotkanie w jednej grupie trwa od 20 do 30 minut. Dzięki temu, dzieci utrzymują koncentrację. We wtorek (10 marca) zajęcia odbyły się w Miejskim Przedszkolu nr 10 w Jeleniej Górze. Po krótkim wprowadzeniu każdy z uczestników otrzymał przedmiot do wyrzucenia i musiał zdecydować, w którym z pojemników go umieści. Były butelki szklane, papier, ale i sprzęt RTV. Jedna z dziewczynek otrzymała do wyrzucenia butelkę plastikową. Zgniotła ją, wcześniej odkręcając nakrętkę, a następnie umieściła w żółtym pojemniku. – Prawidłowo – pochwaliły ją prowadzące.

Były też odpady, z zakwalifikowaniem których niekiedy i dorośli mają kłopot. Na przykład, karton po soczku. Jest on z papieru, ale powinien wylądować w pojemniku żółtym, na odpady plastikowe i metal. – To dlatego, że ten karton od środka pokryty jest tworzywem sztucznym – wyjaśniły prowadzące.

Bogumiła Lepieszo, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 10 przyznaje, że takie zajęcia są bardzo potrzebne. – Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi. – Ważne jest, że edukacja prowadzona jest od najmłodszych dzieci, bo one potem przekazują tę wiedzę swoim rodzicom, niejako ucząc ich poprawnej segregacji.

Zdarza się bowiem często, że dorośli mają złe nawyki a dzieci potrafią im wytłumaczyć, co i gdzie wyrzucać.

– Dotyczy to nie tylko odpadów – przyznaje Bogumiła Lepieszo. – Uczymy dzieci oszczędzania wody. I nawet w przedszkolu zdarzało się, że dziecko zwróciło swojej mamie uwagę, by zakręciła wodę podczas mycia rąk.

Dodała, że w przedszkolach ekologia jest obecna na co dzień, gdyż występuje w podstawie programowej.

Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali bajki edukacyjne. Kampania dotycząca poprawnej segregacji odpadów rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu i potrwa dwa miesiące. – Odwiedzimy wszystkie miejskie przedszkola – zapewnia Agata Konieczka.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image