Prezydent Jerzy Łużniak wręcza drobne upominki szachistom.

Autor: redakcja UMJG

16.2.2021 - 14:28

Jeleniogórscy szachiści jadą na mistrzostwa Polski

Rekordowo liczna grupa zawodników i zawodniczek z Jeleniej Góry wystartuje w finałach mistrzostw Polski w szachach klasycznych do lat 10-ciu.

Jelenią Górę reprezentować będzie aż 7 zawodników Klubu Szachowego „Jelonka”, co jest rekordem w krótkiej historii klubu. Będzie to 5 dziewczynek (Victoria Talaga-Siekierska, Oliwia Cudyk, Weronika Sękiewicz, Aleksandra Gerono i Zofia Duczkowska) oraz 2 chłopców (Remigiusz Trusewicz oraz Patryk Bąk). Wśród dziewczynek dodatkowo w tej kategorii wiekowej stolicę Karkonoszy reprezentować będzie Katarzyna Tkacz, zawodniczka Szachowego Uniwersytetu Warszawa.

Dziewczynki zmagania rozpoczną w sobotę 20 lutego, a zakończą w niedzielę 28 lutego. Chłopcy rozpoczną turniej 28 lutego, a zakończą zmagania 8 marca. Turnieje mistrzowskie odbędą się w Jastrzębiej Górze. Warto podkreślić, że wśród dziewczynek klub Jelonka będzie miał największą reprezentację w turnieju obok klubów Zefir Boguszowice i Czternastka Warszawa. Łącznie w każdym z turniejów weźmie udział 68 zawodników.

W odróżnieniu od Mistrzostw Polski w szachach szybkich i błyskawicznych, które mają charakter otwarty (OPEN), w Mistrzostwach Polski w szachach klasycznych zawodnicy muszą awans wywalczyć na tablicy szachowej. Cztery zawodniczki (Victoria Talaga-Siekierska, Oliwia Cudyk, Weronika Sękiewicz, Aleksandra Gerono) wywalczyły go w ramach eliminacji strefowych (Województwo Lubuskie i Województwo Dolnośląskie), natomiast pozostali zakwalifikowali się dzięki dobrym wynikom w rozgrywanych w styczniu 2021 r. półfinałach Mistrzostw Polski, gdzie mierzyli się z rówieśnikami z całego kraju. Awans półfinałów wywalczyli Zofia Duczkowska, Katarzyna Tkacz, Remigiusz Trusewicz oraz Patryk Bąk.

– Gratuluję wam i życzę samych wygranych, a najlepiej – wygranej w decydującej partii na pierwszej szachownicy – powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, który dzisiaj spotkał się z młodymi zawodnikami. Przekazał im drobne upominki, trenerowi natomiast wręczył flagę miasta.

– Sukces ten możliwy jest dzięki ogromowi pracy włożonej przez dzieci oraz ich opiekunów, ale także dzięki Miastu Jelenia Góra, które co roku dofinansowuje rozwój młodzieży poprzez gry w szachy – podkreślił trener szachistów Andrzej Dwilewicz.

Wszyscy zawodnicy Klubu Szachowego „Jelonka” biorący udział w Mistrzostwach Polski zostali włączeni do kadry Dolnego Śląska i objęci dodatkowym programem szkoleniowym organizowanym przez Dolnośląski Związek Szachowy.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image