Kolejne prace na Wolności

Autor: redakcja UMJG

9.5.2024 - 13:05

Kolejne prace na Wolności

Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” rozpoczyna realizację kolejnego etapu prac modernizacyjnych sieci wodnokanalizacyjnych w ciągu ulicy Wolności. W ten sposób zabezpieczone zostaną dwie główne nitki zaopatrujące mieszkańców Jeleniej Góry w wodę z ujęć w Sosnówce i Grabarowie. O tym, podczas dzisiejszej (09.05.) konferencji prasowej mówili prezes spółki Katarzyna Wierska i dyrektor MZDiM Piotr Cichowski.


Na ukończeniu jest właśnie pierwszy etap prac modernizacyjnych na odcinkach od Al. Wojska Polskiego do ul. Morcinka oraz od ul Żeromskiego do budynku żłobka przy Wolności 117. W tym miejscu zakończone zostało układanie wszystkich sieci. Teraz odtwarzana jest nawierzchnia jezdni – na obu częściach ułożona została podbudowa i warstwa wiążąca masy, a do końca maja ułożona zostanie warstwa ścieralna na odcinku żłobek – Żeromskiego. Na odcinku Wojska Polskiego – Morcinka warstwa ścieralna pojawi się po zakończeniu wszystkich prac. Wynika to  tego, że właściciel sieci gazowej, która również biegnie pod ulicą Wolności kończy wymianę swojej infrastruktury. 


Interwencja na sieci gazowniczej była też przyczyną opóźnienia prac realizowanych dotąd przez Wodnik w okolicach Małej Poczty. Właściciel sieci nie zgłaszał wstępnie potrzeby naprawy czy wymiany swojej infrastruktury. Po odkopaniu instalacji oraz w wyniku wycieków gazu, do których doszło w okolicy okazało się, że wymaga ona jednak podjęcia prac, co znacząco wydłużyło planowany wcześniej termin zakończenia tego etapu remontu.
Wykonawca inwestycji udrażnia właśnie rejon skrzyżowania Wolności z ul. Lipową i z ul. Morcinka i przystępuje do realizacji drugiego etapu prac – od budynku PZMot w stronę ul Wyczółkowskiego. Tu, w obu kierunkach jezdnie zwężone zostaną do jednego pasa. Oczywiście, podobnie jak to było w pierwszym etapie, prace prowadzone będą odcinkowo, tak aby maksymalnie udrożnić ruch.


Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze stara się tak przygotować zmianę organizacji ruchu, żeby jak najbardziej zminimalizować utrudnienia dla kierowców. Ze względu na porę roku i pogodę na obecnym etapie prace powinny być realizowane dużo szybciej. Jednocześnie, zarówno Wodnik jak i MZDiM przepraszają kierowców poruszających się tym odcinkiem ul. Wolności za dotychczasowe uciążliwości i proszą o jeszcze trochę wyrozumiałość i cierpliwości oraz zachowanie szczególnej ostrożności w miejscu prowadzonych prac. Te powinny się zakończyć w II połowie sierpnia.