Andrzej Szpak

Autor: redakcja UMJG

18.11.2020 - 12:08

"Okiem Szpaka"

Kilkadziesiąt zdjęć z bogatego archiwum Andrzeja Szpaka, fotoreportera Nowin Jeleniogórskich, operatora filmowego , można zobaczyć na wystawie zorganizowanej na Placu Ratuszowym. Wystawa „Okiem Szpaka” pozwala przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz. W czarno-białej fotografii odbija się miniony świat z trudem rozpoznawalnymi zakątkami miasta, inaczej ubranymi ludźmi, w okolicznościach społecznych, które ledwie dziś pamiętamy.

Ta wystawa to zaledwie mały fragment z 10 tysięcy zdjęć, które Andrzej Szpak przekazał Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Sukcesywnie je digitalizujemy i udostępniamy. Podobnie obróbce poddajemy przekazane przez fotoreportera filmy, które zapisane są na stu kasetach – powiedział przy otwarciu wystawy Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej. Zwrócił się przy tym do lokalnych reporterów, dziennikarzy, aby dzielili się swoimi zasobami i przekazywali Książnicy Karkonoskiej, uprzednio je porządkując i opisując. Z czasem z takich prywatnych archiwum powstaje bezcenna kronika miasta regionu, świadectwo życia mieszkańców.

- Andrzej Szpak to historia Jeleniej Góry. Jesteśmy mu wdzięczni za dokumenty, które przez lata przygotowywał, a teraz się z nami nimi podzielił – podsumował Jerzy Łużniak, Prezydent Jeleniej Góry.

Galeria
Image
Image