Wirtualny Kiermasz Szkół Ponadpodstawowych 2025

Autor: redakcja UMJG

23.5.2025 - 13:48

Wirtualny Kiermasz Szkół Ponadpodstawowych 2025

INDYWIDUALNE PROPOZYCJE JELENIOGÓRSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

podległych Miastu Jelenia Góra - marzec 2025 r.

Liceum Ogólnokształcące 
im. Stefana Żeromskiego

ul. Kochanowskiego 18
58-500 Jelenia Góra
 

W roku szkolnym 2025/2026 kandydatom zaoferowano kandydatom ukierunkowane klasy: 


1A Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: matematyką, fizyką i informatyką (matematyk – fizyka - informatyka)
Przedmiot dodatkowy brany przy naliczaniu punktów rekrutacyjnych to fizyka lub informatyka (wyższa ocena)
1B  Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: biologią, matematyką (biologia – chemia - matematyka)
Przedmioty dodatkowe brane pod uwagę przy naliczaniu punktów rekrutacyjnych to: biologia + chemia
1C Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: językiem polskim, historią i językiem obcym (j. polski – historia – język obcy)
Przedmiot dodatkowy uwzględniany przy naliczaniu punktów rekrutacyjnych to:   historia;
1D Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: matematyką, geografią i językiem obcym  (matematyka – geografia – język obcy)
Przedmiot dodatkowy brany przy naliczaniu punktów rekrutacyjnych to: geografia;
1E Klasa z rozszerzonymi przedmiotami: językiem polskim, biologią i językiem obcym (j.polski – biologia – język obcy)
Przedmiot dodatkowy brany przy naliczaniu punktów rekrutacyjnych to: biologia;
 
Uczniowie wszystkich klas mają możliwość wyboru języka obcego nowożytnego spośród języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego, nauczanych w systemie międzyoddziałowym na kilku poziomach zaawansowania.

O szkole:
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego to szkoła, która od osiemdziesięciu lat wyposaża kolejne pokolenia młodych ludzi w kompetencje niezbędne do dalszego kształcenia i dorosłego życia. Zespoły przedmiotowe dokładają starań, aby solidnie przygotować naszych uczniów do egzaminu maturalnego, a także oferują różnorodne zajęcia i działania, które pozwalają na rozwój indywidualnych predyspozycji młodych ludzi.
Zespół nauczycieli języka polskiego z powodzeniem przygotowuje szczególnie zainteresowanych uczniów do startu w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury i do udziału w innych, różnorodnych konkursach polonistycznych. Poprzez współpracę z miejskimi instytucjami kultury, takimi jak: Biuro Wystaw Artystycznych, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Teatr im. C.K. Norwida, Muzeum Karkonoskie, kino Lot poloniści zapewniają uczniom udział w życiu kulturalnym Jeleniej Góry. Mają oni okazję uczestniczyć w, wystawach, pokazach filmowych i teatralnych, spotkaniach autorskich oraz warsztatach dotyczących różnych obszarów humanistyki. Organizowane są też wyjazdy na wydarzenia kulturalne do innych miast Dolnego Śląska.
Wokalnie i muzycznie uzdolnieni uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania w zespole muzycznym „Kruki i Wrony” , którego występy można było zobaczyć i wysłuchać nie tylko w auli szkolnej, ale i przy okazji różnych wydarzeń miejskich.
I LO ma także bogatą ofertę dla młodych ludzi, którzy dużą wagę przykładają do nauki języków obcych.
Uczniowie szczególnie zaangażowani w naukę języka angielskiego mogą liczyć na wsparcie nauczycieli przedmiotu w przygotowaniu się do Olimpiady Języka Angielskiego. Mają również możliwość udziału w zajęciach organizowanych w ramach współpracy z jeleniogórską filią Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych. Chętni mogą brać udział w szkolnej konferencji naukowej prowadzonej w języku angielskim lub w warsztatach językowych organizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a także spróbować swoich sił w organizowanym cyklicznie Dniu Gier Planszowych i Konkursie Piosenki Świątecznej.
Zespól nauczycieli języka niemieckiego oferuje możliwość uzyskania certyfikatów językowych DSD na poziomie B1 oraz B2/C1. Uczniowie mogą wziąć też udział w, mającej wieloletnią tradycję, wymianie uczniowskiej z partnerską szkołą w Heidelbergu. Obecnie jest to jedyna tego typu oferta w jeleniogórskich szkołach. Chętni mają też możliwość wzięcia udziału w obozie językowych.
Certyfikaty językowe można też uzyskać, ucząc się języka. francuskiego. Szkoła przygotowuje chętnych do zdania egzaminu DELF na poziomie A1, A2 oraz B1. Nauczyciele języka francuskiego współpracują z francuską państwową agencją na rzecz promocji francuskiego szkolnictwa wyższego za granicą i mobilności międzynarodowej, która wspiera osoby zainteresowane podjęciem studiów wyższych w języku francuskim (lub angielskim) we Francji oraz w Polsce.
Osoby o zainteresowaniach historycznych mogą spróbować swoich sił w Olimpiadzie Historycznej i Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zespół nauczycieli historii prowadzi również międzynarodowy projekt „Łączy nas historia”, a także organizują szkolna edycję cyklicznego wydarzenia „Młodzi głosują”. Jest to inicjatywa Centrum Edukacji Obywatelskiej mająca na celu przygotowanie młodych ludzi do udziału w wyborach. Współpraca z Amnesty International umożliwia uczniom zaangażowanie w działania na rzecz praw człowieka. Istnieje także możliwość skorzystania w wyjazdów studyjnych do Sejmu RP oraz zajęć o samorządzie w ratuszu miejskim. Nauczyciele historii współpracują z miejskimi instytucjami kultury: Muzeum Karkonoskim (projekt archeologiczny), Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze, KANS i Książnicą Karkonoską, która objęła patronatem klasy humanistyczne.
Nauczyciele matematyki przygotowują chętnych uczniów do Olimpiady Matematycznej i Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. Oferują także pomoc w nauce do egzaminu z matematyki w ramach Studium Talent. Uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu zapewnia dodatkowe punkty rekrutacyjne na Politechnikę Wrocławską. Współpraca z tą uczelnią daje uczniom również możliwość uczestnictwa w wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych.
Zespół nauczycieli fizyków prowadzi „Koło Zamachowe”- szkolne koło fizyczne z sekcją astronomiczną i mechaniczną. Nauczyciele współpracują z Politechniką Wrocławską, a także oferują zajęcia w Instytucie Fizyki Jądrowej i udział w warsztatach fizyki cząstek elementarnych. Chętni uczniowie mogą się zaangażować w Atomowy Tydzień- konkurs z fizyki atomowej- lub spróbować swoich sił w turniejach szachowych.
Nauczyciele biologii oferują chętnym uczniom wsparcie w przygotowaniach do Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W ramach Tygodnia dla Zdrowia na uczniów czekają wykłady, prezentacje i warsztaty we współpracy ze specjalistami w dziedzinie fizjoterapii, ginekologii, neurodietetyki oraz Sanepidem i Fundacją DKMS.
Wspólną inicjatywą nauczycieli chemii i biologii są warsztaty biologiczno-chemiczne w Myśliborzu i wycieczki w ramach współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym.
Zespół nauczycieli chemii przegotowuje zainteresowanych uczniów do startu w Olimpiadzie Chemicznej oraz organizuje cykliczne wyjazdy, w czasie których uczniowie biorą udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej
Nauczyciele geografii w formule stacjonarnej i zdalnej oferują zajęcia pozalekcyjne przygotowujące do Olimpiady Geograficznej, egzaminu maturalnego i innych konkursów przedmiotowych, w tym do konkursu Gruzja- fascynująca podróż. Nagrodą dla laureatów tego konkursu jest darmowy wyjazd do Gruzji. Uczniowie w ramach nauki geografii korzystają z wycieczek przedmiotowych, wyjazdów studyjnych i lekcji muzealnych. W ofercie zespołu są warsztaty meteorologiczne w obserwatorium IMGW na Śnieżce oraz terenowe warsztaty geograficzne dla uczniów I LO oraz uczniów szkół podstawowych.
Tradycją szkoły stały się organizowane od wielu lat przez geografów warsztaty integracyjne w Przesiece dedykowane osobom zaczynającym naukę w I LO. Uczniowie mogą też wziąć udział w cyklicznie odbywających się rejsach żaglowcem Pogoria po Morzu Śródziemnym. Geografowie opiekują się też szkolną stacją meteorologiczną.
I LO jako jedyne liceum w mieście oferuje naukę informatyki na poziomie rozszerzonym. Nauczyciele informatyki opiekują się także szkolnym kołem fotograficznym.
Nauczyciele biznesu i zarządzania oferują osobom zainteresowanym ekonomią i finansami pomoc w przygotowaniu się do Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, a także udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych.
Zespół nauczycieli wychowania fizycznego proponuje chętnym uczniom udział we współzawodnictwie sportowym z innymi szkołami. Organizuje także szereg zawodów szkolnych: „Mikołajkowe Mistrzostwa Szkoły w Pływaniu”, „Mistrzostwa Szkoły w narciarstwie alpejskim i biegowym”, „Mistrzostwa Szkoły w tenisie ziemnym” oraz „Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej”.
Do dyspozycji uczniów jest wielotysięczny księgozbiór zapewniający urozmaicony wybór książek popularno-naukowych, klasyki literatury światowej i polskiej a także nowości wydawnicze. Lektury oferowane są również na czytnikach KINDLE. Biblioteka posiada literaturę w języku angielskim i niemieckim, wybór aktualnych czasopism i gazet oraz szachy i gry planszowe. Dostępny jest także kącik herbaciano-kawowy. Nauczyciele bibliotekarze oferują pomoc w wyszukiwaniu literatury do konkursów i olimpiad.  Dysponują także informacjami o ciekawych konkursach o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.
 


 

 

II Liceum Ogólnokształcące 
im.  Cypriana  Kamila  Norwida

ul. Gimnazjalna 2
58-560 Jelenia Góra 
 


NORWID TO JEST TO: zajęcia na uczelni, lekcje prowadzone przez wykładowców, uczestnictwo w konkursach, konferencjach, szkoleniach, seminariach, klasy objęte patronatem -Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Wrocławskiej, współpraca z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Wrocławskiego, Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych, Instytutem Technicznym w Dreźnie, Akademią Młodych Odkrywców- jedyna szkoła w regionie ( patronat Politechniki Wrocławskiej i firmy Boeing), współpraca z Fundacją Pokoju Goi  (Goi Peace Foundation) -wizyty gości z Japonii- warsztaty origami, kaligrafii,
wysoki poziom nauczania idzie w parze ze wsparciem i rozwojem osobowości i indywidualnych zainteresowań- w naszej szkole każdy jest sobą, a nie „jednym z tłumu uczniów”, EWD – Szkoła Sukcesu w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i humanistycznych, od 1994r. należy do szkół stowarzyszonych w UNESCO,- wyjazdy, projekty, obozy naukowe, „Lekcje z Mistrzem”- spotkania autorskie z twórcami kultury i ludźmi z pasją, Projekt Erasmus+ - wymiana młodzieży z Francji, Bułgarii, Portugalii i Włoch, dbałość o bezpieczeństwo uczniów- monitoring szkolny, udział w projekcie Bezpieczna szkoła, „Slamy Poetyckie”, „Giercowanie” ( gry planszowe, strategiczne, układanie puzzli itp.), szkoła przyjazna, bezpieczna, w której można rozwijać różnorakie talenty w tym artystyczne- uczeń może uczestniczyć w zajęcia koła teatralnego, studiu piosenki, grać w szkolnym zespole muzycznym, występować na scenie, poszerzona oferta edukacyjna o autorskie przedmioty uzupełniające, które są dostosowane do profilu danej klasy i pod wymagania programowe uczelni wyższych aby, lepiej przygotować uczniów do kontynuacji nauki na wybranych kierunkach studiów.
NORWID  OFERUJE: solidne wykształcenie, bardzo dobre przygotowanie do matury będącej egzaminem wstępnym na studia, zajęcia językowe dostosowane do poziomu prezentowanego przez uczniów – w grupach wg zaawansowania; system nauki jednozmianowy - nauka maksymalnie do godziny 15:00;
możliwość rozwijania zainteresowań na zajęciach pozalekcyjnych, sprawdzenie swoich możliwości w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, projekty edukacyjne w tym wyjazdy zagraniczne oraz obozy naukowe; zajęcia  robotyki i programowania, rozwijanie zainteresowań sportowych, udział w zagranicznej wymianie sportowej, zawodach, rajdach i obozach narciarskich, udział w przedsięwzięciach artystycznych i plastycznych - koło teatralne, projekty i konkursy, możliwość pracy w ramach wolontariatu; pomoc materialną dla uczniów; przyjazną atmosferę.
NORWID DYSPONUJE: licznie, bogato wyposażonymi salami lekcyjnymi min.  laboratorium chemicznym, biologicznym i fizycznym, dwoma pracowniami komputerowymi; ogólnodostępnym „wi – fi”; zapleczem sportowym: sala gimnastyczna, siłownia,2 boiska, siłownia zewnętrzna; gabinetem: pedagogów, psychologa, pielęgniarki; biblioteką i czytelnią z dostępem do Internetu i kącikiem czytelnika.

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026

1A - KLASA JĘZYKOWO-HUMANISTYCZNA W klasie tej realizowane będą w zakresie rozszerzonym następujące przedmioty: język obcy, język  polski, historia,. Przedmiot uzupełniający to: podstawy psychologii. Klasa proponowana dla uczniów szczególnie zainteresowanych literaturą, historią, psychologią, filmem, teatrem, dziennikarstwem i szeroko pojętą kulturą. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym, w redagowaniu szkolnej strony www. i fb  oraz w prowadzeniu audycji w szkolnym radiowęźle. Lekcje będą wzbogacone o wiedzę z zakresu psychologii oraz tematykę dotycząca współczesnych stosunków międzynarodowych. Będą się odbywały również spotkania ze specjalistami z dziedziny nauk humanistycznych oraz wyjścia do kina, teatru, radia we Wrocławiu i Jeleniej Górze. 

1 B- KLASA BIOLOGICZNO- CHEMICZNA W klasie tej realizowane będą w zakresie rozszerzonym następujące przedmioty: biologia, chemia. Przedmioty uzupełniające to  laboratorium chemiczne i elementy matematyki wyższej. Uczniowie klasy biologiczno-chemicznej będą rozwijać swoje umiejętności uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, laboratoryjnych z biologii  w dobrze wyposażonych pracowniach i laboratoriach szkolnych. Ponadto zajęcia prowadzone w szkole będą wzbogacone udziałem uczniów w wykładach, ćwiczeniach i zajęciach laboratoryjnych oraz terenowych prowadzonych we współpracy z pracownikami naukowymi wyższych uczelni. Uczniowie będą mogli również poszerzać swoją wiedzę uczestnicząc w działającym w szkole Kole Młodych Naukowców (zajęcia pozalekcyjne z biologii i chemii ). Uczniowie aktywnie biorą udział w Festiwalu Nauki we Wrocławiu i Jeleniej Górze 

1 C- KLASA MATEMATYCZNO- FIZYCZNA W klasie tej będą realizowane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty: matematyka, fizyka. Przedmiotami uzupełniającymi, wspomagającym realizację programu nauczania z matematyki i fizyki będzie analiza matematyczna, algebra wyższa dla inżynierów. Pogłębiona wiedza o zagadnienia matematyki wyższej dla zaawansowanych umożliwi lepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego, a w perspektywie podjęcie dalszej nauki, studiując na kierunkach politechnicznych lub uniwersyteckich. Uczniowie będą mogli również poszerzać swoją wiedzę uczestnicząc w działającym w szkole Kole Młodych Naukowców (zajęcia pozalekcyjne z fizyki i matematyki) oraz Kole Robotyki. Uczniowie aktywnie biorą udział w Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

1 D KLASA JĘZYKOWO- MATEMATYCZNO-GEOGRAFICZNA W klasie tej będą realizowane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty:  język obcy , geografia, matematyka. Przedmiotami uzupełniającymi, wspomagającym realizację programu nauczania jest autorski geografia w praktyce. Uczniowie tej klasy będą rozwijać swoje umiejętności uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, wykładach, ćwiczeniach i warsztatach prowadzonych we współpracy z pracownikami naukowymi wyższych uczelni, znanymi w regionie podróżnikami, przewodnikiem sudeckim. Program poszerzony o zagadnienia takie jak geografia świata, umiejętność korzystania z map czy znajomość regionów turystycznych są nieodzowne w pracy przewodnika, pilota wycieczek czy organizatora wypoczynku., zagadnienia ekonomiczne, prawne. Uczniowie będą mogli poszerzać swoja wiedzę, uczestnicząc w działających w szkole kołach pozalekcyjnych (geograficzne, matematyczne, ekonomiczne, prawne),  w konkursach i olimpiadach przedmiotowych

1E KLASA JĘZYKOWO- BIOLOGICZNO-MATEMATYCZNA W klasie tej będą realizowane na poziomie rozszerzonym następujące przedmioty:  język obcy, biologia, matematyka Przedmiotem uzupełniającym, wspomagającym realizację programu nauczania będzie biologia medyczna. 
Uczniowie będą mogli również poszerzać swoją wiedzę uczestnicząc w działającym w szkole Kole Młodych Naukowców (zajęcia pozalekcyjne z biologii i matematyki ). Uczniowie aktywnie biorą udział w Festiwalu Nauki we Wrocławiu i Jeleniej Górze. Oprócz tradycyjnych form nauki, organizujemy liczne ciekawe zajęcia pozalekcyjne oraz proponujemy udział w różnych programach i konkursach w zakresie nauk przyrodniczych.
Ten profil nie tylko pozwala rozwijać zainteresowania uczniów w dziedzinie nauk przyrodniczych, ale daje także szerokie możliwości podczas rekrutacji na studia wyższe.

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących
i Technicznych

Al. Jana Pawła II 25,
58-506 Jelenia Góra

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  zlokalizowany jest na Zabobrzu przy Al. Jana Pawła II 25. Mieści się w jednym budynku niedaleko przystanku autobusowego MZK oraz dworca PKP Aglomeracji Miejskiej, szkołę dzieli około 700m od przystanku PKS Jelenia Góra.
Kierunki proponowane kandydatom w roku szkolnym 2025/2026: klasa biologiczno-chemiczna, klasa psychologiczna, klasa lingwistyczna, klasa turystyczno-usportowiona, klasa technikum - technik analityk. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze jest szkołą przyjazną uczniom i rodzicom, w której dba się o efektywność kształcenia, dobrostan psychiczny uczniów i działalność pozalekcyjną. Sukcesywnie poszerzana jest również oferta zajęć dodatkowych a tym samym dostosowywana jest do potrzeb zgłaszanych przez uczniów. Wszystkie zajęcia odbywają się w trybie jednozmianowym. Do szkoły obecnie uczęszcza 643 uczniów. 
Kadra nauczycielska; Za wysoki poziom nauczania odpowiedzialna jest wykwalifikowana kadra 60 nauczycieli, nastawiona na indywidualne podejście do ucznia i wspieranie jego zainteresowań. Zdecydowanie są to nauczyciele, których celem jest nie tylko uczyć, ale przede wszystkim nauczyć. Wszyscy pedagodzy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, w związku z czym uczniowie mogą liczyć na fachową pomoc i dobre przygotowanie do matury oraz egzaminów zawodowych. 
Baza szkoły; dogodne  położenie ( bliskość przystanków MZK,PKP,PKS), sala relaksacyjna,  w której pedagodzy szkolni, wychowawcy oraz pozostali nauczyciele prowadzą zajęcia związane z technikami radzenia sobie ze stresem, 3 laboratoria chemiczne, 2 pracownie komputerowe, biblioteka z czytelnią, 2 sale gimnastyczne, 14 sal z tablicami interaktywnymi,  sale z projektorami, kompleks sportowy „Orlik”, sala lustrzana - do ćwiczeń fitness, warsztatów tanecznych, sklepik szkolny, siłownia, strefa wypoczynkowa, świetlica, „Galeria na Parterze” - wystawa plakatu Września Jeleniogórskiego, winda dla osób niepełnosprawnych, siedziba  Klubu Tanecznego  Kurzak & Zamorski oraz Klubu Bokserskiego REDFIGHTERS - współpraca, atrium i duże tereny zielone wokół szkoły. 
Koła zainteresowań i zajęcia pozalekcyjne; 
•    Gazetka Szkolna - "Prorok Chemika", młodzież samodzielnie planuje i dzieli pracę związaną z redakcją; samodzielnie planują tematy, działy i również sami piszą artykuły; dzięki tym zajęciom uczą się pracy w grupie, poczucia odpowiedzialności za wspólne dzieło,
•    Warsztaty biochemiczne, „Koło Ekologa”, „Koło psychologiczne”, wolontariat, TPD. 
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna. O dobre samopoczucie  psychiczne uczniów dba pedagog szkolny, pedagog specjalny oraz psycholog. Nauczyciele wykazują się zrozumieniem indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowych, jakie dotykają młodych ludzi, w tych bardzo trudnych czasach. Prowadzone są zajęcia rewalidacyjne, wsparcie terapeutyczne dla uczniów, którzy tego potrzebują. W szkole działa „Akademia dla rodziców” mająca na celu wspieranie rodziców w procesie wychowawczym. Spotkania odbywają co miesiąc.

Z życia szkoły;  Udział w programach unijnych [szkoła goszcząca w ramach programu Erasmus + ( wizyty uczniów z Włoch, którzy uczestniczą w zajęciach lekcyjnych), wyjazdy uczniów szkoły w ramach programu Erasmus+  (miesiąc nauki w szkole włoskiej i hiszpańskiej – Bolonia, Perugia i Sewilla)], olimpiady i konkursy, zawody sportowe, warsztaty przedmiotowe- stacjonarne i wyjazdowe, projekty artystyczne we współpracy z instytucjami kultury (ZOOM festiwal, Krokus Jazz Festiwal, PESTKA), zajęcia w ramach współpracy z Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Ekonomicznym i KANS, doradztwo zawodowe, aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym- spotkania ze znanymi przedstawicielami świata kultury, wycieczki naukowe i krajoznawcze. 
Kształcenie językowe; zajęcia w grupach międzyoddziałowych, europejski Dzień Języków Obcych, warsztaty językowe wyjazdowe w Niemczech , współpraca ze Stowarzyszeniem Miast Partnerskich Erftstadt - Jelenia Góra, warsztaty języka włoskiego z uczniami z Włoch. 
Kształcenie regionalne; Reagując na odpływ młodych ludzi z regionu prowadzone jest szerokie kształcenie regionalne, aby zwiększyć świadomość uczniów na temat ich małej ojczyzny i tym samym zwiększyć ich związek z regionem.
•    Projekt "Śniadek na szlaku" - to integracja uczniów, kształtowanie postaw prospołecznych w rzeczywistości postpandemicznej oraz tożsamości regionalnej, wzmacnianie wrażliwości na problemy ekologiczne, poszerzenie wiedzy z zakresu walorów turystycznych najbliższej okolicy
•    Udział w akcji Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi w szkole - wzmacnianie postaw ekologicznych, kształtowanie wrażliwości na problemy kuli ziemskiej.
•    Współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym oraz Muzeum Karkonoskim 
•    Festyn ekologiczny i prozdrowotny
Kształcenie zawodowe; realizacja projektów „Akademia Zawodowców” i „Wspieramy jeleniogórskich zawodowców”, praktyki zawodowe uczniów technikum w ramach programu Erasmus w Macedonii, Litwie i Hiszpanii.
Osiągniecia uczniów w ostatnich latach: 
3 miejsce w Dolnośląskim Rankingu Techników Perspektyw 2025 – złota szkoła
Finał Wojewódzkiej Olimpiady Historycznej 2024/25, wysokie miejsca w konkursach recytatorskich- miejskim, rejonowym i wojewódzkim 2023/24 i 2024/25, II miejsce w Konkursie Krasomówczym 2024/25 organizowanym przez KANS, indywidualne osiągnięcia uczniów uprawiających różne dyscypliny sportu, w zawodach międzyszkolnych szczególne osiągnięcia w konkurencjach pływackich dziewcząt i piłce nożnej halowej.
JĘZYKI OBCE: Językowy konkurs realioznawczy dla uczniów szkół średnich organizowany przez KANS Jelenia Góra - 2025 r. – II miejsce z zakresu - wiedza o Nowym Jorku. 

 

Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze
ul. Obrońców Pokoju 10,
58-500 Jelenia Góra

  • dyrektor: mgr Piotr Wilk
  • telefon: 757522256; 757525031
  • adres e-mail: sekretariat@zstmechanik.pl
    sekretariatuczniowski@zstmechanik.pl 
  •  
  • https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat/app/access_locked.html 
    http://zstmechanik.pl/Dokumenty/rekrutacja/ 
    http://zstmechanik.pl/O_szkole/warunki_rekrutacji.pdf
  •  http://zstmechanik.pl/category/kierunki-ksztalcenia/
  • http://zstmechanik.pl/kierunki/szkola-branzowa-i-stopnia/
    http://zstmechanik.pl/praktyki/
  • https://www.facebook.com/zstmechanik/
    https://www.instagram.com/zstmechanik/
  • 21 marca br. 
    Dni Otwarte Szkoły „Mechanalia”
  • 10 maja
    godz. 9.00-12.00
    Dzień Otwarty
    dla Rodziców z Uczniami
     

 „MECHANIK – TWOJA PRZYSZŁOŚĆ ZACZYNA SIĘ TUTAJ”

Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze kształci fachowców na poziomie technikum, szkoły branżowej I stopnia oraz szkoły branżowej II stopnia.  „Mechanik” jest jedną z największych i najlepiej kształcących szkół zawodowych w Jeleniej Górze i regionie, co potwierdzają wyniki egzaminów maturalnych i zawodowych. W szkole obecnie uczy się 742 uczniów, zatrudnionych jest łącznie 86 pracowników z doświadczeniem i pasją. Misja szkoły to: „Stworzyć w szkole możliwości wszechstronnego rozwoju ucznia”.

Oferowane kierunki:

Technikum: Technik mechatronik, Technik budownictwa, Technik pojazdów samochodowych, Technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, Technik spedytor, NOWOŚĆ – Technik elektromobilności. 
Szkoła branżowa I stopnia: Dekarz, Elektryk, Ślusarz, Mechanik pojazdów samochodowych, Operator obrabiarek skrawających CNC, Lakiernik samochodowy, Elektromechanik pojazdów samochodowych , NOWOŚĆ – Mechatronik.
Szkoła branżowa II stopnia: TRYB ZAOCZNY; Na podbudowie SB I stopnia w zawodzie: Mechanik pojazdów samochodowych, Elektromechanik pojazdów samochodowych.
W Szkole można odbyć kurs na prawo jazdy kategorii B – na kierunku technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik pojazdów samochodowych.
Szkoła dysponuje nowoczesnymi pracowniami zawodowymi, gabinetami ogólnymi wyposażonymi w  sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne. W ZST „Mechanik” zatrudniona jest profesjonalna kadra pedagogiczna: pedagog, pedagog specjalny i psycholog, pielęgniarka szkolna. Do dyspozycji uczniów pozostaje nowoczesna hala sportowa, wielofunkcyjne boisko sportowe, sala tenisa stołowego i siłownia, duża aula oraz  Szkolne Centrum Informacyjne z bogatym księgozbiorem, salą multimedialną, strefą przełamywania barier kulturowych z młodzieżą pochodzącą z Ukrainy. W „Mechaniku” panuje przyjazna i miła atmosfera sprzyjająca pogłębianiu przez uczniów wiedzy, zdobywaniu kolejnych kwalifikacji zawodowych ale i nawiązywaniu nowych przyjaźni. Jest szkołą dbającą o potrzeby uczniów i ich rodziców. 
Wybierając tę szkołę, uczniowie mają zapewnioną przyszłość. Po jej ukończeniu absolwenci mogą liczyć na pomoc w zdobyciu pierwszej pracy. Szkoła współpracuje z wieloma firmami na rynku lokalnym, które poszukują potencjalnych pracowników. „Mechanik” już od kilku lat wzbogaca swoją ofertę edukacyjną, poprzez udział w Projekcie ERASMUS+ tj. wyjazdy na praktyki zawodowe oraz wyjazdy kulturowe do: Hiszpanii, Portugalii, Włoch czy Niemiec.  ZST „Mechanik” to nie tylko wysoki poziom kształcenia. „Mechanik” jest miejscem, w którym wykazuje się dbałość o poczucie odpowiedzialności, szacunku do drugiego człowieka, empatii, miłości do zwierząt oraz propagowane są wartości patriotyczne. Społeczność szkoły uczestniczy w niezliczonych akcjach takich jak: „Szlachetna Paczka”, „Góra Grosza”, „Paczuszka dla maluszka”, „Pomagamy, bo kochamy”  etc. 
Jak co roku Dni Otwarte Szkoły tj. „Mechanalia” odbywają się 21 marca! 

NIE WAHAJ SIĘ - DOŁĄCZ DO NAJLEPSZYCH !!!
 

 

Zespół  Szkół Elektronicznych 

ul. Grunwaldzka 64a
58-500 Jelenia Góra 
 

dyrektor: mgr Mirosław Ciesielski
telefon: (75) 75 245 81 
adres e-mail: elektronik@zsejg.edu.pl
strona www: http://elektronik.jgora.pl/

TECHNIK ELEKTRONIK to zawód z dużymi perspektywami i możliwościami zatrudnienia.
Elektronika to pasjonująca dziedzina, która ciągle ewoluuje. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój technologii związanych z elektroniką. W dzisiejszym świecie elektronika jest wszechobecna i jej pozycja będzie się umacniać. Uczniowie technikum poznają:

  • prawa rządzące elektrotechniką,
  • budowę i funkcje elementów elektronicznych,
  • działanie układów elektronicznych analogowych i cyfrowych
  • zasady działania różnych urządzeń elektronicznych takich:
  • sprzęt audio i wideo domowego użytku,
  • przemysłowe układy elektroniczne, sterowniki i programatory,
  • budowa i serwis komputerów,
  • budowa sieci teleinformatycznych,
  • przyrządy i techniki pomiarowe stosowane w elektronice.

Absolwenci technikum elektronicznego mogą podejmować pracę w firmach:

  • naprawczych (serwis elektroniczny),
  • komputerowych (sklep komputerowy i serwis),
  • serwisach i bieżącej konserwacji systemów telewizji kablowych i satelitarnych
  • serwisach i bieżącej konserwacji systemów alarmowych i monitoringu
  • w każdej firmie, w której znajdują się urządzenia i systemy elektroniczne

Absolwent technikum elektronicznego otrzymuje trzy rodzaje świadectw: świadectwo ukończenia szkoły, świadectwo dojrzałości i świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe uprawniające do posługiwania się tytułem "Technik elektronik" (oczywiście po zdaniu odpowiednich egzaminów). Uczniowie Technikum mają możliwość uzyskania dodatkowo uprawnień energetycznych. Szkoła daje uczniom wykształcenie zawodowe i ogólne. Większość absolwentów  technikum elektronicznego kontynuuje naukę w szkołach wyższych podejmując studia głównie na uczelniach technicznych m.in. Politechnika Wrocławska. Nauka trwa pięć lat.

TECHNIK INFORMATYK to zawód cieszący się stałą popularnością i poszukiwany przez pracodawców Dzięki edukacji w szkole, uczniowie będą przygotowani do wykonywania zadań związanych z projektowaniem, tworzeniem oraz obsługą i naprawą systemów informatycznych oraz sprzętu komputerowego a zwłaszcza do: obsługi systemów biurowych, programowania systemów informatycznych, baz danych, aplikacji internetowych z wykorzystaniem języków programowania (technologii) takich jak: C++, PASCAL, JAVA, PHP, SQL, XML, HTML, .NET, wraz z posługiwaniem się nowoczesnymi urządzeniami techniki komputerowej i multimedialnej.

Absolwenci technikum informatycznego mogą podejmować pracę w firmach:

  • komputerowych (sklep komputerowy),
  • usługowych (Hosting, monitoring),
  • naprawczych (Serwis),
  • produkcyjnych (AMD, INTEL),
  • na stanowiskach: informatyk, administrator sieci, webmaster, programista, projektant aplikacji internetowych, mogą także, prowadzić własną działalność gospodarczą o podobnej tematyce.

Zawód technika informatyka jest wciąż atrakcyjny dla rynku pracy i potrzebny w Unii Europejskiej. W razie konieczności zmiany pracy zapewnia łatwość szybkiego przekwalifikowania.  Szkoła przygotowuje również do studiów na kierunkach informatycznych, przede wszystkim na Politechnice Wrocławskiej. Absolwent technikum informatycznego otrzymuje trzy rodzaje świadectw: świadectwo ukończenia szkoły, świadectwo dojrzałości i świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe uprawniające do posługiwania się tytułem "Technik informatyk" (oczywiście po zdaniu odpowiednich egzaminów)

TECHNIK PROGRAMISTA
Kierunek – technik programista to jeden z najbardziej perspektywicznych nowopowstających zawodów w Polsce
i w Unii Europejskiej. To zawód dla Tych, którzy stawiają sobie wysoko poprzeczkę i nie boją się wyzwań. Gwałtownie rozwijająca się branża IT potrzebuje ogromnej programistów czyli osób które za pomocą specjalistycznego języka piszą programy komputerowe i wprowadzają je do użytku.
Uczniowie, którzy podejmą naukę na tym kierunku zdobędą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne
z kwalifikacji zawodowych w zakresie projektowania baz danych i stron internetowych oraz programowania
i testowania aplikacji. Będą tworzyć programy w najpopularniejszych obecnie językach tj. Python, C++,
JavaScript, PHP, a także znajomości innych języków tj. SQL (przydatnego do tworzenia i zarządzania relacyjnymi bazami danych), HTML 5 i CSS (wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych) W trakcie kształcenia
w zawodzie technik programista uczeń przygotowywany będzie do wykonywania następujących zadań zawodowych
w zakresie:

  1. Tworzenia i administrowania stronami i aplikacjami internetowymi oraz
    bazami danych: tworzenia i administracji stronami WWW; tworzenia, administracji i użytkowania relacyjnych baz danych; programowania aplikacji internetowych; tworzenia i administracji systemami zarządzania treścią.
  2. Projektowania, programowania i testowanie aplikacji: projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji
    webowych; projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych; projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.
    Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin w III i IV klasie).
    Absolwenci technikum mogą podejmować pracę w firmach: komputerowych (sklepy komputerowe), usługowych (Hosting, monitoring), w każdej firmie na stanowisku: informatyk, webmaster, programista, projektant aplikacji internetowych, projektant baz danych. Mogą także, prowadzić własną działalność gospodarczą o podobnej tematyce. Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie technik programista po potwierdzeniu kwalifikacji INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych, może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik informatyk po potwierdzeniu kwalifikacji INF.02. Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych

TECHNIK LOGISTYK to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku europejskim. Zadaniem logistyka jest działanie na rzecz firmy i konfigurowanie, tak wszystkich zasobów (materiałów, informacji, ludzi i magazynów) oraz narzędzi (transportu czy oprogramowania komputerowego), aby osiągnąć jak najlepszy efekt finansowy w zakresie działań związanych z produktem. Do najpopularniejszych branż, które poszukują logistyków należą przede wszystkim przemysł, budownictwo, handel i usługi oraz informatyka i telekomunikacja. Zadaniem logistyka jest dostarczyć właściwy towar, właściwemu klientowi, we właściwym czasie, na właściwe miejsce.

Uczniowie realizują w programie nauczania następujące zawodowe zajęcia edukacyjne: Podstawy logistyki, Gospodarka zapasami i magazynowanie, Ekonomika logistyki, Transport ze spedycją, Planowanie i systemy logistyczne, Gospodarka elektroniczna. Zadania zawodowe technika logistyka obejmują: obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, czynności transportowe i składowanie.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik logistyk może podejmować pracę jako: 1) specjalista ds. sprzedaży i prognozowania popytu; specjalista ds. planowania zakupów; specjalista ds. handlu elektronicznego; specjalista ds. logistyki miejskich usług infrastrukturalnych; specjalista ds. systemów informacyjnych wspomagających dystrybucją; specjalista ds. gospodarki odpadami; specjalisty ds. planowania produkcji i zapasów; specjalisty ds. gospodarki materiałowej; specjalisty ds. pakowania i opakowań; specjalisty ds. transportu wewnętrznego; operatora zintegrowanych systemów informatycznych wspomagających zarządzanie logistyczne. Logistyka jest terminem opisującym proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów do produkcji, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Logistyk powinien dysonować wiedzą i umiejętnościami w wielu dziedzinach  i to w szerokim zakresie. Planowanie, finanse, marketing, transport, dystrybucja. Logistyka to bowiem przepływ materiałów, informacji i pieniędzy w przedsiębiorstwach i między nimi. Wszystko, co wytworzy przemysł, musi być w określonym kierunku przewiezione, dostarczone, przechowane…

 

Zespół Szkół Ekonomiczno -Turystycznych
im. Unii Europejskiej 
w Jeleniej Górze

ul. Piłsudskiego 27
58-500 Jelenia Góra

Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych im. Unii Europejskiej jest jedną z najstarszych szkół w Jeleniej Górze. Misja szkoły zapisana jest w dokumencie „Koncepcja Pracy Szkoły” i brzmi „Nowoczesna Szkoła z tradycjami”. Lokalizacja szkoły w centrum miasta, dogodne skomunikowanie z PKP, PKS, MZK 
i prywatnym taborem gwarantuje komfort związany z dogodnym dojazdem. W szkole zdobywa wiedzę 586 uczniów na pięciu kierunkach, w 24 oddziałach szkolnych. W ZSE-T pracuje wysoko wykwalifikowana kadra w zakresie przedmiotów ogólnokształcących jak i zawodowych, która posiada najwyższe kwalifikacje – nauczyciela dyplomowanego i mianowanego. Poprzez system monitorowania jest placówką bezpieczną i przyjazną dla uczniów i rodziców. 
Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych kształci uczniów w zawodach: technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik eksploatacji portów i terminali, technik rachunkowości. Placówka proponuje także naukę w 3-letniej szkole branżowej I stopnia w zawodzie pracownik obsługi hotelowej. Kształcenie w zakresie języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego jest prowadzone na wysokim poziomie, gwarantując absolwentom swobodne porozumiewanie się w językach obcych.
Na co dzień  szkoła  współpracuje z uczelniami wyższymi, wieloma miejskimi i ogólnopolskimi instytucjami oraz zakładami pracy. Są to m. in. Uniwersytet Ekonomiczny (patronat naukowy), Uniwersytet Łódzki, Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych, Karkonoski Park Narodowy, Filharmonia Dolnośląska, Teatr im. C. K. Norwida, Książnica Karkonoska, Stowarzyszenie Księgowych Polskich, PKP INTERCITY S. A., banki, obiekty noclegowe, biura podróży (np. Rainbow Tours (patronat).
Szkoła dysponuje bogatą i nowoczesną bazą dydaktyczną. Uczniowie mają do swojej dyspozycji m. in. 6 pracowni komputerowych z wyposażeniem multimedialnym, salę gimnastyczną, siłownię, 9 pracowni językowych posiadających pełne wyposażenie w zestawy multimedialne, pracownie hotelarstwa 
i turystyki oraz bibliotekę i czytelnię szkolną. W ostatnim latach Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych wielokrotnie wyróżniany był w rankingu szkół PERSPEKTYWY – najlepsze technika w Polsce: srebrnymi i brązowymi tarczami, a w 2024 r. Złotą Tarczą za wyniki egzaminów maturalnych 
i zawodowych oraz osiągnięcia na olimpiadach.
Szkoła stosuje nowoczesne metody nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem metod aktywizujących i technik multimedialnych. Poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły następuje zgodnie z oczekiwaniami rynku pracy, rodziców i uczniów.
Dla uczniów przygotowana jest szeroka oferta różnorodnych zajęć pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, wspierających indywidualne potrzeby uczniów. Mają oni możliwość uzyskania dodatkowych kwalifikacji podczas kursów, np. animatora, pilota wycieczek, baristy. Szkoła realizuje wiele projektów unijnych o charakterze naukowym, zagraniczne praktyki zawodowe (Grecja, Portugalia, Cypr, Niemcy) oraz wycieczki zawodoznawcze. 
Dbając o naszych uczniów zapewniamy im stałą opiekę pedagoga szkolnego, doradcy zawodowego oraz szkolnej pielęgniarki. Szkoła sprzyja uczniom 
o specyficznych potrzebach edukacyjnych poprzez zapewnienie zajęć specjalistyczno-terapeutycznych i wsparcie nauczycieli współorganizujących oraz włączenie młodzieży z problemami zdrowotnymi w pełny proces edukacji. 
Szkoła oferuje również swoim uczniom bogaty katalog różnorodnych imprez, uroczystości i akcji szkolnych o charakterze integrującym społeczność szkolną 
i lokalną, także we współpracy z lokalnymi i ogólnopolskimi instytucjami. 


Media o Szkole:
https://www.facebook.com/ekonom.jg/?locale=pl_PL
https://www.jelonka.com/wojewodzkie-zakonczenie-roku-szkolnego-125488
https://www.jelonka.com/zset-2-miejsce-w-rankingu-121568
https://www.geo.uni.lodz.pl/popularyzacja/owot/10owot
https://www.jelonka.com/jelenia-gora-w-berlinie-131422
https://www.jelonka.com/20-rocznica-wstapienia-polski-do-unii-124300/foto
https://www.jelonka.com/ekonom-wysoko-w-kraju-130477
https://www.jelonka.com/zset-razem-z-kpn-122896#google_vignette
https://www.jelonka.com/ekonom-doceniony-w-rankingu-perspektyw-112252
https://www.jelonka.com/dzien-otwarty-z-zseit-123841
https://www.jelonka.com/kwalifikacje-uczniow-dostosowuja-do-potrzeb-rynku-122493
https://www.jelonka.com/o-lwowie-i-kresach-123848
 

Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych
im. Stanisława Wyspiańskiego
ul. Cieplicka 34, 
58-560 Jelenia Góra 

Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych to wyjątkowe miejsce na edukacyjnej mapie Jeleniej Góry. Szkoła mieści się w malowniczej, uzdrowiskowej części miasta – Cieplicach, w pięknym budynku otoczonym zielenią i własnym parkiem. Dzięki dogodnej lokalizacji oraz rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej, dojazd z centrum miasta i okolicznych miejscowości jest szybki i wygodny.
Nasza społeczność: Obecnie w szkole kształci się 433 uczniów–96 w Liceum Sztuk Plastycznych i 337 w Technikum. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych nauczycieli, którzy stale rozwijają swoje kompetencje – uczestniczą w szkoleniach, a także podejmują studia podyplomowe i kursy specjalistyczne. Kadrę zawodową stanowią praktycy z doświadczeniem rynkowym, co przekłada się na aktualność i praktyczność przekazywanej wiedzy.

Szkoła składa się z dwóch jednostek:

1. Liceum Sztuk Plastycznych
Kształcimy młodych artystów w unikatowych specjalizacjach:
•    Szkło artystyczne
•    Snycerstwo
Jest to jedyne liceum plastyczne w regionie – cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży uzdolnionej artystycznie, zapewniając jej możliwość rozwoju w inspirującym środowisku.

2. Technikum
Oferujemy atrakcyjne i nowoczesne kierunki kształcenia, w większości niedostępne w innych szkołach w mieście i regionie, odpowiadające potrzebom współczesnego rynku pracy:
•    Technik Przemysłu Mody
•    Technik Stylista
•    Technik Fotografii i Multimediów
•    Technik Reklamy
•    Technik Technologii Drewna
•    Technik Informatyk

Dlaczego warto wybrać Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych?
•    Unikatowe kierunki nauczania
•    Profesjonalne pracownie i sprzęt
•    Nowoczesna wirtualna strzelnica
•    Praktyczne przygotowanie do zawodu
•    Zaangażowana, wykwalifikowana kadra
•    Kameralna i twórcza atmosfera

Projekty Unijne. Dzięki realizacji licznych projektów finansowanych przez Unię Europejską, oferujemy naszym uczniom innowacyjne i kompleksowe kształcenie przygotowujące do wyzwań współczesnego rynku pracy.
•    „Wspieramy Jeleniogórskich Zawodowców” – bezpłatne kursy dla uczniów, dzięki którym można zdobyć kolejne kwalifikacje zawodowe:
o    programowanie i obsługa druku 3D,
o    projektowanie grafiki komputerowej,
o    tworzenie witryn internetowych,
o    nowoczesne projektowanie w modzie,
o    multimedia w reklamie,
o    doradztwo zawodowe,
o    zarządzanie relacjami z klientem z wykorzystaniem systemu CRM,
o    warsztaty kompetencji zielonych.
•    „Akademia Zawodowców” – projekty edukacyjne i warsztaty z przedmiotów zawodowych dla uczniów oraz nauczycieli:
o    warsztaty filmowe,
o    warsztaty o tematyce ekologicznej,
o    obsługa programów Canva, Kahoot, narzędzi Google i innych wspomagających pracę nauczycieli,
o    praca metodą STREAM.

•    „Erasmus i Erasmus+” – międzynarodowe wyjazdy edukacyjne, integracyjne i kulturowe do krajów europejskich oraz zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów technikum.
Udział w projektach umożliwił nam stworzenie nowoczesnych pracowni i wyposażenie szkoły w innowacyjny sprzęt: drukarki 3D, tablety graficzne, tablice multimedialne, aparaty fotograficzne, drony, maszyny do szycia, maszyny CNC, komputery z zaawansowanym oprogramowaniem, a także profesjonalne urządzenia biurowe i edukacyjne. Dzięki temu nasi uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności w warunkach zbliżonych do realiów pracy zawodowej.
Kierunki Kształcenia – Praktyka i Profesjonalizm:
•    Technik Fotografii i Multimediów
Nowoczesne studio fotograficzne, sprzęt do fotografii cyfrowej i analogowej (ciemnia), drukarki 3D, tablety graficzne, oprogramowanie do obróbki zdjęć i filmów.
•    Technik Przemysłu Mody / Technik Stylista
Pracownia wyposażona w profesjonalne maszyny, deski prasowalnicze, ploter i systemy do projektowania odzieży.
•    Technik Informatyk
Nowe komputery, drukarki 3D, okulary wirtualnej rzeczywistości, aktualne oprogramowanie, nauka programowania i obsługi systemów.
•    Technik Reklamy
Praca na tabletach graficznych, ploterach, prasie sublimacyjnej i nowoczesnym oprogramowaniu. Program nauczania dostosowany do dynamicznych zmian rynkowych.
•    Technik Technologii Drewna
Profesjonalny warsztat stolarski, maszyna CNC, nauka praktyczna w realnych warunkach produkcyjnych.
•    Liceum Sztuk Plastycznych
Specjalizacje: szkło artystyczne, snycerstwo. Pracownie wyposażone w piece, stanowiska rzeźbiarskie, sale rysunku i malarstwa.
Sukcesy i Aktywność Uczniów: Nasi uczniowie regularnie odnoszą sukcesy w konkursach artystycznych, zawodach sportowych i olimpiadach – zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Organizujemy i promujemy wydarzenia, które zachęcają uczniów do realizowania swoich zainteresowań, zdobywania nowych umiejętności, poszerzania horyzontów oraz dzielenia się osiągnięciami. Są to min. Dzień Reklamożerców, konkurs Oblicza Przedsiębiorczości, konkurs Młody Informatyk, akcja „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, zbieranie „Talenciaków”, akcje WOŚP, Światowy Dzień Zwierząt oraz „Pasjonujące Spotkania” z zaproszonymi osobami, które odnoszą sukcesy w branżach powiązanych z oferowanymi w szkole kierunkami nauczania . Współpracujemy z wieloma instytucjami, min. z NBP (projekt Złote Szkoły), Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych (Targi Pracy i Edukacji, wykłady na uczelni), Centrum Edukacji Ekologicznej (zajęcia w Karkonoskim Parku Narodowym), Urzędem Miasta Jelenia Góra (jeleniogórski Szlak Jelonków, polonez maturzystów na rynku jeleniogórskim, akcja ozdabiania platanów na Skwerze Lwowskim), DIOZ (zbiórki na rzecz zwierząt), BWA i Muzeum Karkonoskim (wystawy prac uczniów), Muzeum Przyrodniczym, Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich, Klubem Biznesowe Karkonosze, Kulczyk Foundation (Program Okresowy ABC), Miejskim Zakładem Komunalnym w Jeleniej Górze oraz z licznymi firmami i zakładami pracy działającymi zarówno lokalnie jak i w całej Polsce. Organizujemy też dla uczniów krajoznawcze wycieczki zagraniczne.

Dołącz do nas!

Wybierając naszą szkołę, inwestujesz w swoją przyszłość – zdobędziesz wiedzę, doświadczenie i kompetencje cenione na rynku pracy
 

 

Zespół Szkół Technicznych i Branżowych
im. St. Staszica „Handlówka”

ul. 1 Maja 39/41
58-500 Jelenia Góra

Szkoła znajduje się w dogodnej lokalizacji, uczniowie mają dogodne dojście z dworca PKP, PKS i przystanków MZK, co ułatwia im szybką komunikację.  
Pięknie położony zabytkowy budynek w centrum miasta przy ulicy 1 Maja 39/41 w Jeleniej Górze,  zachęca przyszłych uczniów, aby podjąć w ZSTiB „Handlówka” dalsze kształcenie. Atutem szkoły jest niewielka odległość do instytucji kultury, Urzędu Miasta, atrakcji turystycznych znajdujących się w naszym mieście. Z okien rozpościera się piękny widok na panoramę Góry Szybowcowej,  Krajobrazową Dolinę Bobru i Panoramę Karkonoszy.  Na dzień dzisiejszy w szkole kształci się 463 uczniów technikum, branżowej szkoły I i II stopnia. Przez 60 lat szkoła wykształciła około 13 tysięcy absolwentów i nie sposób wyliczyć wszystkich nagród i wyróżnień zdobytych w czasie działania placówki. Grono pedagogiczne tej szkoły jest znane z dobrze układających się stosunków międzyludzkich, co wpływa bezpośrednio na atmosferę życia szkoły. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli systematycznie podnoszone na kursach i studiach podyplomowych wpływają na fachowy poziom kształcenia i wychowania młodzieży. W szkole zatrudnieni są specjaliści z zakresu gastronomii czy fryzjerstwa prowadzących własne działalności. Szefowie kuchni współpracujący ze szkołą, prowadzą warsztaty kulinarne i live cooking zapoznając uczniów z trendami żywieniowymi, nowoczesnymi sposobami ekspedycji i aranżacji potraw. Fryzjerzy czynni zawodowo przekazują swoją wiedzę i umiejętności w nowoczesnej pracowni fryzjerskiej wyposażonej w infrazony, stanowiska barberskie czy stanowiska do wizażu i stylizacji wizerunku. Szkoła oferuje wiele różnych kierunków dla młodzieży i dorosłych tak, aby każdy mógł wybrać coś specjalnie dla siebie. 
W ramach nauki w technikum czy Branżowej Szkole II Stopnia jest możliwość zdobycia dyplomu upoważniającego do posługiwania się tytułem technika w nauczanym zawodzie. 
Zespół Szkół Technicznych i Branżowych im. Stanisława Staszica „Handlówka” w Jeleniej Górze dysponuje w swojej ofercie edukacyjnej:

1.    Technikum kształcące w zawodach takich jak: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec.
2.    Szkołę Branżową I Stopnia w zawodzie: kucharz, sprzedawca, fryzjer, cukiernik, kelner, magazynier logistyk.
3.    Szkołę Branżową II Stopnia w zawodzie: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich, technik handlowiec.

Uczniowie "Handlówki" mogą uczyć się swojego zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, dzięki współpracy szkoły z pracodawcami z obrębu Miasta Jeleniej Góry jak i z powiatu karkonoskiego. Szkoła współpracuje obecnie z takim firmami jak Leroy Merlin, Green Mountain, Osada Śnieżka, Piastowski 24, Interferie Sport Hotel Bornit, Cottonina Hotel & Mineral Spa Resort. 
W procesie kształcenia zwraca się uwagę na budowanie u uczniów MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ – ważnej umiejętności dostosowania się do wymagań zmieniającego się rynku pracy.
Budowanie mobilności zawodowej u uczniów przybiera w szkole różne formy np.:
- „Szkolenie efektywnego zarządzanie biznesem”, podczas którego uczymy Uczniów zarządzania sprzedażą w sklepie oraz restauracji/zakładzie gastronomicznym/w gastronomii z wykorzystaniem profesjonalnego systemu POS. Już za chwilę wejdziemy w posiadanie zintegrowanego sprzętu POS Handel i POS Gastro z oprogramowaniem: ekrany dotykowe kasjerów, skanery kodów kreskowych, kasy fiskalne, drukarki paragonów, komputery.
- nauka obsługi klienta z wykorzystaniem handlowego programu sprzedaży Subiekt GT
- wykorzystanie w trakcie nauki programu do planowania jadłospisów Wikt w ramach zajęć z pracowni planowania żywienia
- prawo jazdy dla klas technikum handlowego
- kursy barmańskie, baristy w branży gastronomicznej
- szkolenia z barberingu, wizażu w ramach zdobywania dodatkowych umiejętności 
- budowanie empatii w ramach różnych postaci wolontariatu – wsparcie i pomoc dla uchodźców z Ukrainy, zbiórka Mikołajkowa dla domów dziecka na terenie Jeleniej Góry i okolic. 
W ramach innowacji wprowadzanych w szkole, absolwenci wyposażani są w umiejętności prowadzenia e- commerce oraz Managera Gastronomii, który z łatwością poradzi sobie z foodcostem czy planowaniem pracy w restauracjach hoteli pięciogwiazdkowych.

W ramach projektów unijnych oferowany jest rozwój i zwiększenie kompetencji uczniów. Jest to doskonała odskocznia od codziennej rzeczywistości szkoły. Projekty skierowane są do wszystkich chętnych uczniów we wszystkich nauczanych zawodach w szkole.
Nasze projekty to:
1.    Wspieramy Jeleniogórskich Zawodowców
W ramach tego projektu uczniowie odbywają staże w restauracjach i hotelach w Jeleniej Górze, w Karpaczu w Szklarskiej Porębie oraz w Salonach Fryzjerskich. Ponadto uczestniczą w kursach gastronomicznych, kosmetycznych, poszerzając swoje kwalifikacje. Szkolenia z zakresu przedłużanie rzęs, stylizacji paznokci,
kurs barmański, Kurs obsługi wózków  widłowych, serwis napojów i alkoholi, przygotowywanie deserów restauracyjnych czy kurs przygotowania potraw zgodnie  z nowoczesnymi trendami żywieniowymi to nabycie nowych umiejętności potwierdzonych certyfikatami zawodowymi.

2.    Akademia Zawodowców 
W ramach tego projektu uczniowie odbywają Kurs Savior-Vivre , Kursy etnograficzny, Kurs Nowoczesnej Kuchni polskiej, Baristy, L”Art  Cafe, Kurs Motywacyjny,


 

 

Zespół Szkół 
Przyrodniczo-Usługowych 
i Bursy Szklonej,

ul. Leśna 5,
58-560 Jelenia Góra
 

ZSPUiBS jest szkołą z pasją i ponad 70-letnią tradycją; zrzesza miłośników przyrody i sztuki kulinarnej. Budynek szkolny i bursa usytuowane są u podnóża Sołtysiej Góry, na której znajduje się wieża widokowa. Dzięki takiemu położeniu uczniowie technikum architektury krajobrazu i technikum leśnego mają możliwość odbywania zajęć praktycznych przy samej placówce, upiększając skwery zieleni wokół szkoły i dbając o zasoby pobliskiego lasu. Technicy żywienia  i usług gastronomicznych szkolą się w dwóch, dobrze wyposażonych pracowniach gastronomicznych, a technicy weterynarii w okolicznych lecznicach. uczniom Uczniom zapewnione jest bezpieczeństwo a w szkole panuje przyjazna atmosfera. W placówce zatrudniona jest profesjonalna i życzliwa kadra pedagogiczna, w tym wykwalifikowani nauczyciele przedmiotów zawodowych. Zauważa się dbałość o wszechstronny rozwój powierzonych opiece uczniów, o ich kompetencje społeczne poprzez zaangażowanie ich w szkolny wolontariat, uroczystości szkolne i miejskie. Wynika to z aktywnej działalności szkoły na rzecz lokalnego środowiska; organizowane są liczne wycieczki edukacyjne i zawodowe, warsztaty i specjalistyczne kursy, seminaria, wyjścia do kina, teatru czy do filharmonii. Szkoła wspiera uczniów w organizacji praktyki zawodowej w miejscu wskazanym przez uczestników.  Rozwój kompetencji zawodowych jest na pierwszym planie!
Do szkoły można dojechać autobusem linii nr: 2, 4, 6, 7, 9, 15, 17, 23, 26. Przystanek Sołtysia Góra oddalony jest od szkoły około 10 minut piechotą.
Uczniowie spoza Jeleniej Góry mogą starać się o zakwaterowanie w bursie szkolnej, która dysponuje 107 miejscami w wygodnych pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych z dostępem do WI-FI. W ramach usług świadczonych przez bursę wychowankowie otrzymują całodzienne wyżywienie : śniadanie, obiad, kolację.
 
W Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych kształcimy w kierunkach:
technik żywienia i usług gastronomicznych, 
technik leśnik, 
technik architektury krajobrazu,
technik weterynarii.

Dlaczego warto się uczyć w ZSPUiBS?
W ofercie edukacyjnej szkoły przedstawiono unikatowe kierunki, których nie ma w najbliższej okolicy, a na które jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy. Z dala od zgiełku miasta zapewnione są komfortowe warunki nauki w kameralnej placówce z dobrze wykwalifikowaną, przyjazną i pomocną kadrą.
Członkowie społeczności szkoły biorą udział w zawodach sportowych i konkursach, które także sami organizują na szczeblu międzyszkolnym, m. in. „Konkurs z języka angielskiego o tematyce przyrodniczej”. Młodzież ZSPUiBS uczestniczy w Międzynarodowych Manewrach Ratowniczych. Współpracują z włoskim miastem Cervia w zakresie projektowania i obsadzania terenów zielonych, z Państwową Strażą Pożarną, pobliskimi nadleśnictwami, z Karkonoskim Parkiem Narodowym i z Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych.
Dlaczego technikum?
Kończąc technikum i zdając zarówno egzamin maturalny jak i egzamin zawodowy, absolwenci mogą sami decydować o swojej przyszłości – czy podjąć pracę zawodową, do której posiadają już kwalifikacje, czy też kontynuować naukę na studiach.
Nauka + pasja = wymarzony zawód i świetlana przyszłość
Wszystkim tym, którzy mają dobry smak, węch, poczucie estetyki i lubią eksperymentować z potrawami polecić należy technikum żywienia i usług gastronomicznych. Na tym kierunku szkoła merytorycznie i praktycznie przygotuje jak przyrządzać potrawy i estetycznie je podawać – zgotuj swoją przyszłość!
Na miłośników dzikiej przyrody, którzy chcieliby się wyróżniać w szkole nosząc mundur polowy, czeka technikum leśne – tu nie ma lipy!
Pasjonaci ogrodnictwa rozkwitną w technikum architektury krajobrazu, gdzie poznają gatunki roślin ozdobnych i nauczą się projektować i urządzać obszary zielone. Radości z pomagania braciom mniejszym doświadczą uczniowie technikum weterynaryjnego, którzy pod czujnym okiem lekarza weterynarii i zootechnika poznają tajniki wiedzy z zakresu medycyny weterynaryjnej.
 

Szkoła Branżowa I stopnia 
w Specjalnym Ośrodku 
Szkolno–Wychowawczym
 

ul. Kruszwicka 3
58-500 Jelenia Góra
 

  • dyrektor: mgr Romuald Szpot
  • telefon: 75  7678963  
  • adres e-mail: sekreatriat@soswjg.pl
  • www.soswjg.pl
  • Rozmowy z kandydatami odbywają się indywidulanie po umówieniu spotkania.

Kierunki, jakie szkoła proponuje kandydatom w roku szkolnym 2025/2026;
- pracownik pomocniczy gastronomii,
- pracownik pomocniczy mechanika,
- pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

Wszystkie kierunki dedykowane są uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Szkoła posiada pracownię gastronomiczną, hotelarską, warsztat mechaniczny. Organizuje praktyki zawodowe na terenie szkoły lub w miejscach pracy (ze wsparciem nauczyciela zawodu). Uczniowie kształcący się w kierunkach pomocniczych z powodzeniem uzyskują kwalifikacje zawodowe, zdobywają dyplom ukończenia szkoły branżowej I stopnia. 
Szkoła w mediach: www.soswjg.pl, fb: SOSWKruszwickajeleniagora